Szymon Wójcik pierwszym nowym zawodnikiem Anwilu. Ponownie zagra u Vedrana Bosnicia

Anwil Włocławek rozpoczął budowę składu na sezon 2026/27. Pierwszym nowym zawodnikiem Rottweilerów został Szymon Wójcik, 26-letni silny skrzydłowy, który ostatnie miesiące spędził w lidze węgierskiej pod wodzą Vedrana Bosnicia.

Szymon Wójcik pierwszym nowym zawodnikiem AnwiluSzymon Wójcik pierwszym nowym zawodnikiem Anwilu
Źródło zdjęć: © Klub Koszykówki Włocławek, terazwloclawek.pl | Klub Koszykówki Włocławek, terazwloclawek.pl
Mariusz

Mierzący 208 centymetrów podkoszowy podpisał z włocławskim klubem umowę obowiązującą do końca sezonu 2026/27. Wójcik może występować zarówno na pozycji silnego skrzydłowego, jak i centra. Jego atutem ma być możliwość gry blisko kosza oraz rzut z dystansu.

Nowy zawodnik Anwilu urodził się 11 listopada 1999 roku w Warszawie. Pierwsze poważne kroki w koszykówce stawiał w Stanach Zjednoczonych. Reprezentował Missouri State, Northwest Florida State oraz uczelnię Maryland-Baltimore.

Do Polski wrócił przed sezonem 2022/23. W barwach Zastalu Zielona Góra został uznany najlepszym polskim debiutantem ligi. Notował wtedy średnio 8 punktów i blisko 4 zbiórki na mecz. Zadebiutował również w reprezentacji Polski w spotkaniu kwalifikacji do EuroBasketu przeciwko Szwajcarii.

W kolejnych latach grał dla Czarnych Słupsk, Kinga Szczecin oraz ponownie Zastalu. Przed ostatnim sezonem zdecydował się na wyjazd na Węgry. Najpierw występował w Falco Szombathely, a w styczniu przeniósł się do Szolnoki Olajbanyasz.

To właśnie tam pracował z nowym trenerem Anwilu, Vedranem Bosniciem. W barwach Szolnoku rozegrał 21 spotkań, zdobywając średnio 8,4 punktu i 3,6 zbiórki w niespełna 16 minut. Drużyna wygrała sezon regularny, zdobyła Puchar Węgier i dotarła do finału ligi, w którym przegrała z Falco 2:3.

– Bardzo się cieszę, że zawodnik i człowiek taki jak Szymon będzie częścią naszego zespołu. To, co szczególnie w nim cenię, to chęć do ciągłego rozwoju i dążenie do tego, by stawać się najlepszą wersją samego siebie – mówi Vedran Bosnić.

Wójcik ma być w Anwilu graczem zadaniowym, który może rozciągać grę rzutem za trzy punkty, kończyć akcje pod obręczą i występować na dwóch pozycjach. W poprzednich klubach często był bardzo efektywny mimo ograniczonej liczby minut na parkiecie.

– Jego wszechstronność, boiskowa inteligencja i umiejętności sprawiają, że jest wzorowym przykładem nowoczesnego gracza na swojej pozycji – ocenia Leo De Rycke, dyrektor sportowy Anwilu.

Sam koszykarz podkreśla, że czeka już na pierwsze spotkania we Włocławku.

– Jestem bardzo podekscytowany dołączeniem do Anwilu Włocławek. To dla mnie świetna okazja, żeby rywalizować na wysokim poziomie i pomóc drużynie w walce o zwycięstwa. Doceniam zaufanie klubu i nie mogę się doczekać pierwszych meczów przed naszymi kibicami – powiedział Szymon Wójcik.

To pierwszy nowy zawodnik ogłoszony przez Rottweilery przed sezonem 2026/27. Włocławscy kibice mogą więc spodziewać się kolejnych informacji dotyczących budowanego przez Vedrana Bosnicia składu.

Wybrane dla Ciebie